Kalibracija zaslona - nujno zlo za fotografe
Ali poznaš občutek, ko se kar nekaj časa ukvarjaš z urejanjem fotografije v lighroomu in/ali photoshopu, potem si jo pošlješ na telefon za objavo na socialnih omrežjih in objavljena fotografija izpade drugače kot je izgledala na računalniku? Beri dalje!
Sama sem bila dolgo časa prepričanja, da ker imam novejši in precej zmogljiv prenosnik, da kalibracije ne potrebujem, hkrati pa sem praktično vsak dan bentila, zakaj so fotografije na telefonu bolj rumene in oranžne kot na prenosniku. Ne samo, da mi je šlo ogromno živcev, ampak mi je non stop prilagajanje in pošiljanje fotografij iz ene naprave v drugo vzelo tudi kar nekaj časa. Spomladi sem se končno vdala v usodo in kupila napravo za kalibracijo zaslona. Ne ravno poceni naprava je v približno 5 minutah “odkrila” krivca za opaženo razliko v barvah - prenosnik je imel kot privzete nastavitve nastavljeno precej hladne tone, zato sem jaz med nastavljanjem ravnovesja beline (white balance po domače) v lighroomu naredila fotografije preveč “tople”, posledično pa so na telefonu izgledale preveč rumene/oranžne. Naprava za kalibriranje je za fotografe tako nujno zlo - ni poceni, potrebuješ jo parkrat na leto za 5 minut, je pa res nujna, sploh če si želiš sodelovati v tekmovanjih ali profesionalno printati fotografije. Kalibracija je edini način, da se prepričaš, da “delaš” s pravimi barvami in da je fotografija primerno svetla (za prikaz postopka kalibracije klikni tukaj).
Zavedati se je namreč potrebno, da ima vsak zaslon različne zmožnosti prikazovanja barv in resolucije ter različne nastavitve barv, kontrasta in jakosti svetlobe - vse to pa bistveno vpliva na izgled fotografije. Na zmožnosti ne moreš vplivati, lahko pa spremeniš nastavitve zaslona, da ti bo kazalo kar najbolj pravilne barve, kontrast in osvetljenost.
Poleti sem svojo računalniško opremo nadgradila z novim računalnikom in dvema profesionalnima monitorjema, ki pa sta prav tako potrebovala kalibracijo (tako v barvah kot v jakosti svetlobe)! Kljub kalibraciji je vseeno razlika med zaslonom dobrega prenosnika in odličnim monitorjem, to pa zaradi zmožnosti enega in drugega. Zaslon prenosnika je sposoben prikazovanja 92% sRGB barv, monitor pa kar 100%. Fotografije urejene na novem računalniku s kalibriranima monitorjema sem samozavestno poslala v tisk vreden več sto evrov, ki je prišel do mene točno takega izgleda kot so fotografije na mojem zaslonu - in primerne svetlosti in točnih barv.
Ta blog objava ni na nikakršen način sponzorirana, uporabljam pa enako napravo, kot je prikazana v videu. Če se želiš od mene učiti fotografiranja in obdelave fotografij, me kontaktiraj in z veseljem ti bom pomagala!