Kakšno opremo potrebuješ za fotografiranje psov ali konj - 2.del
V prvem delu sem opisala različne vrste fotoaparatov in kakšne nastavitve svetujem za portretno fotografiranje, v drugem delu pa se bom posvetila objektivom in programom za urejanje fotografij. Tako kot v prvem delu, tudi danes ne bom zakorakala pregloboko v tehnične podrobnosti - moja želja je, da kot začetnik razumeš glavne lastnosti objektivov in kako vplivajo na fotografijo.
Pri nakupu objektivov je v prvi vrsti pomembno, da je objektiv kompatibilen z našim fotoaparatom. V nekaterih primerih sicer obstaja možnost adapterjev, vendar lahko slednji pridejo s kopico možnih težav (več v tem članku). Ko najdemo objektive, ki pridejo v poštev za naš fotoaparat pa sledi precej odločanja. V prvi vrsti se moramo odločiti, ali bomo imeli t.i. “prime” objektiv s fiksno goriščno razdaljo, kot je npr. 50 mm, ali t.i. “zoom” objektiv, pri katerem lahko spreminjamo goriščno razdaljo, npr. 70-200 mm. Goriščna razdalja (ang. focal length) nam pove kako veliko območje bomo zajeli s fotoaparatom - širokokotni objektivi (npr 24 mm, 35 mm,..) zajamejo ogromno območje, normalni oziroma portertni objektivi (npr. 50 mm, 85 mm,..) zajemejo manjše območje, tele objektivi (npr. 135 mm, 200 mm,..) pa zelo majhno območje (zelo dobra primerjava med objektivi z različnimi goriščnimi razdaljami je vidna v tem videu). Goriščna razdalja objektiva pa ne vpliva samo na velikost zajetega območja, temveč tudi na izgled ozadja. Pri večjih goriščnih razdaljah (npr. 200 mm) bo prišlo do večje kompresije, zato bodo na primer gore v ozadju videti večje, kot če bi fotografirali s portretnim objektivom (npr. 50mm). Različni portretni fotografi prisegajo na različne goriščne razdalje, meni pa je sicer udobno tako s prime kot zoom objektivi, vendar so mi prime objektivi ljubši, ker med fotografiranjem redko spreminjam goriščno razdaljo, raje se sama umaknem bolj nazaj ali pridem bližje subjektu Na prejšnjem fotoaparatu sem največ časa fotografirala s 50 mm objektivom, sedaj pa s 70-200 mm, to pa zato, ker objektiv, ki bi si ga želela (135 mm prime objektiv) za mojo vrsto kamere še ni bil izdelan. Imam tudi 24 mm in 85 mm objektiv, vendar ju uporabljam precej redko. Cenovno najdostopnejši portretni objektiv je 50 mm, bi pa vseeno svetovala vsaj 85 mm, ker po mojem mnenju nastanejo lepše fotografije, ravno zaradi večje kompresije. Slednja pa je tudi razlog, zakaj v večini primerov najraje fotografiram s tele objektivom - če mi okolje dopušča, fotografiram kar na maksimalni goriščni razdalji 200 mm. Kakšne so pomanjkljivosti tele objektivov? Predvsem cena. Z višjimi goriščnimi razdaljami praviloma narašča tudi cena in dober tele objektiv stane okoli 3 tisoč evrov. So pa tudi večji in težji. Spodaj sta prikazani fotografiji sta bili posneti ob enakem času in na enaki lokaciji, edina razlika je uporabljen objektiv. Na prvi fotografiji je bil uporabljen širokokotni 24 mm objektiv, na drugi fotografiji pa portretni 85 mm objektiv.
Naslednja lastnost objektiva, ki bo vplivala na našo odločitev pri nakupu, je odprtost zaslonke ali f število (ang. aperature). Bolj kot se zaslonka lahko odpre, manjše f število bo imela in bolj bo zamegljeno ozadje na fotografiji. Tako bo na primer imel f1.8 objektiv bolj odprto zaslonko, ozadje v fotografiji pa bo bolj zamegljeno kot f4.5 objektiv, ki bo imel manj odprto zaslonko. Odličen video, ki razloži tudi pojem zaslonke je dostopen tukaj. Načeloma velja, da bolj kot bo lahko imel objektiv odprto zaslonko, torej nižji kot bo f, višja bo cena objektiva.
Med kompatibilnimi objektivi se moramo torej odločiti med prime in zoom objektivi, med različnimi goriščnimi razdaljami in med različno odprtostjo zaslonke, ki nam jo različni objektivi ponujajo. Priporočam ogled videa, ki primerja različne goriščne razdalje in različno odprtost zaslonke ali obisk spletne strani, kjer lahko vpišemo poljubno goriščno razdaljo in odprtost zaslonke ter vidimo kakšen bo rezultat pri portretnem fotografiranju. Za fotografiranje psov bi najbolj priporočala naslednje objektive: 50 mm 1.4 ali 1.8, 85 mm 1.4 ali 1.8, 105 mm 1.4 ali 1.8, 135 mm 1.8 in 70-200 mm 2.8, za fotografiranje konjev pa predvsem 70-200 mm 2.8. Nakup dobrih objektivov je lahko precejšen finančni zalogaj, vendar nam bodo odlično služili vrsto let - veliko prej se namreč obrabi in dotraja fotoaparat kot zastarajo dobri objektivi.
Glede programov za urejanje fotografij pa bom precej kratka, saj mislim, da ni veliko za izbirati. Sama prisegam na Adobe Lightroom in Photoshop, uporabljam pa tudi Topaz Denoise za fotografije, ki so bile posnete v slabih svetlobnih pogojih in sem bila primorana uporabiti visok ISO (o tem več drugič). Lightroom po mojem mnenju sicer omogoča skoraj popolno obdelavo dobro posnete fotografije, za večje posege v fotografijo in dodajanje umetniškega vtisa pa je Photoshop neprecenljiv.
V kolikor si želiš moje pomoči pri učenju fotografiranja živali in obdelave fotografij, sem ti na voljo!