Postani boljši fotograf svojega psa

Ne glede na to ali uporabljaš telefon ali footaparat, bodo na uspeh fotografije bolj vplivale tvoje spretnosti pri fotografiranju kot fotogeničnost tvojega psa. Mi ne verjameš? Poskusi upoštevati sledeče nasvete.

  1. Fotografiraj v višini pasjih oči ali nižje

    Najbolj znano pravilo pri pasji fotografiji, ki pa se ga še vedno mnogi fotografi ne držijo. Nižje kot postaviš svoj fotoparat ali telefon, bolje bo tvoj pes izgledal, pri fotografiranju s fotoaparatom pa tako dosežemo še ožji pas območja v fokusu, zato si zapomni: če pes leži na tleh, moraš za dobro fotografijo tudi sam na trebuh! Edina izjema so tiste prikupne fotografije, ko fotografiramo psa direktno navzdol, on pa nas gleda s prikupnimi očmi navzgor.

Nika Kuplenk Photography - nasveti za fotografiranje psa

Pri nastanku te fotografije sem bila praktično sploščena s tlemi, zato je območje v fokusu izjemno ozko - vidi se samo tanka črta v pesku. V kolikor bi fotografirala višje (npr. sede), bi bil na fotografiji viden širok pas plaže, ki bi bil izostren (v fokusu), s tem pa bi fotografija v veliki meri izgubila svoj čar.

Nika Kuplenk Photography - kako fotografirati psa

Zgoraj omenjena izjema od pravila.

 

2. Pazi na ozadje!

Pri fotografiranju smo skoraj vedno osredotočeni samo na psa, predvsem, da pridno čaka na mestu in da pogleda v fotoaparat oz. telefon, pri tem pa popolnoma zanemarimo elemente v ozadju psa. Posledično se nam lahko zgodi, da na fotografiji psu štrli drevo iz glave ali pa mu horizont seka vrat. Svetujem ti, da od danes naprej poskušaš biti pri fotografiranju pozoren/-na tudi na elemente iz ozadja, ki bi ti lahko pokvarili (ali izboljšali!) fotografijo.

Nika Kuplenk Photography - kako fotografirati psa

V ozadju poskušamo najti “luknjo” med drevesi, v katero umestimo psa.

 

3. Poskušaj se držati pravila tretjin

Pravilo tretjin je orodje, s katerim pri večini fotografij določimo najbolj ustrezno kompozicijo. Pravilo pravi, da če fotografijo razdelimo na 9 enakih delov z dvema navpičnima in dvema pokončnima črtama, naj bo subjekt (ali najzanimivejši del subjekta - glava, oko,…) v bližini enega izmed nastalih stičišč. Gre za najpogosteje uporabljeno kompozicijsko orodje ne samo v fotografiji, temveč tudi v dizajnih, filmih, slikarstvu,..

Nika Kuplenk Photography - nasveti za fotografiranje  psa - pravilo tretjin
 

4. Okoli psa naj bo dovolj prostora

Precej redko se zgodi, da fotografiramo preveč oddaljeni od psa, zelo pogosto pa da fotografiramo od preblizu. Posledično je v najslabšem primeru na fotografiji odrezana kakšna tačka ali rep, v najboljšem primeru pa je pes na fotografiji “zgužvan” s premalo prostora spodaj (izjemno pogosto), v smeri v katero gleda (zelo pogosto) ali zgoraj (bolj redko).

Nika Kuplenk Photography - nasveti za fotografiranje  psa - dovolj prostora
 

5. Psa nauči pozirati

Tale točka ti omogoča upoštevanje vseh zgoraj naštetih točk pa tudi sicer lepše in bolj raznolike fotografije tvojega psa. Če ne veš kako začeti z učenjem ali pa želiš psa naučiti tudi težjih položajev kot je npr. “glava dol”, klikni tukaj.

Nika Kuplenk Photography - nasveti za fotografiranje  psa - poziranje
 

6. Preden postaviš psa, najdi najboljši položaj zase

Če želimo, da pes ohrani veselje do poziranja, poskrbimo, da je to čim krajše in ne da mora čakati, medtem ko mi ugotavljamo kakšne fotgrafije si sploh želimo. Sploh tisti, ki fotografirate s fotoaparatom - ko mislite, da ste našli popolno lokacijo za fotografiranje, postavite namesto psa raje nahrbtnik, flaško ali drug predmet, najdite najboljše mesto zase, od koder boste fotografirali, si ga zapomnite/označite, nato pa na mestu kjer je bil postavljen predmet, postavite psa. Pes vam bo hvaležen :)

 

7. Nauči se uporabljati svoj fotoaparat

Je na tvojih fotografijah fokus (najbolj oster del fotografije) na učkih? Je ozadje zamegljeno? Je fotografija boljša kot bi jo naredil/-a s telefonom? Če si na katerega koli od teh vprašanj odgovoril/-a z “ne”, je skrajni čas, da se naučiš uporabljati svoj fotoaparat, preden obupaš in ga za vedno postaviš v omaro. Če si pri tem želiš moje pomoči, sem ti na voljo.

 

8. Investiraj v boljši objektiv

Bolj kot dober fotoaparat je pomemben dober objektiv. Z večino še tako zastarelimi fotoaparati lahko naredimo spodobno fotografijo, če le imamo dober objektiv, z najmodernejšim fotoaparatom in neprimernim objektivom pa ne bo fotografija prav nič posebnega. Moja priporočila glede objektivov najdeš tukaj.

 

9. Nauči se urejati fotografije v programih Adobe Lightroom in Photoshop

Lightroom je zelo enostaven program, ki omogoča res lepo in napredno obdelavo fotografije, Photoshop pa zahteva nekaj vloženega časa in truda, vendar omogoča vse, kar si lahko zamislimo - spreminjanje dneva v noč, poletja v zimo, dodajanje elementov v fotografijo (jesensko listje, metuljčki,…), umetniško ustvarjanje,… Če te zanima več, ne pozabi spremljati zavihka “izobraževanje”, da ne zamudiš priložnosti se pridružiti eni izmed delavnic/tečajev, ki jih organiziram (pst, v kratkem bom razpisala tečaj za Photoshop), lahko pa me kontaktiraš tudi za osebno mentorstvo.

Previous
Previous

Zimsko fotografiranje psov - 1. del: V naravnem okolju

Next
Next

Kako nastanejo Fine Art fotografije konj