Razumevanje telesne govorice psov: Ključni znaki stresa pri psih

V zadnjih 10 letih je pojem “odgovoren pasji lastnik” dobil popolnoma nov pomen. Davno so časi, ko je biti odgovoren pomenilo le to, da ima pes vodo, hrano in zavetje. Zdaj izbiramo pse z rodovniki, jih vozimo v pasjo šolo in hranimo iz roke, jih socializiramo od majhnega, v avtu jih vozimo v boksih ali pripete, jih učimo odpoklica, skrbimo, da niso preveč sami, da se dovolj gibljejo, da so mentalno zaposleni, da imajo redne veterinarske/fizioterapevtske preglede. En velik hura za kužke! Kljub izrednemu napredku na vseh zgoraj naštetih področjih pa razumevanje telesne govorice psov ostaja šibka točka mnogih med nami.

Skoraj vsak otrok ve, da če ima pes rep med nogami, ga je najverjetneje strah. Po mojih opažanjih pa le malo ljudi ve, da so nizko mahajoč rep, intenzivno vohanje (tal), oblizovanje, mežikanje, zehanje, intenzivno dihanje, skakanje na lastnika in izpadanje dlake prav tako znaki stresa ali strahu pri psih. Neprepoznavanje miritvenih signalov je problematično, še bolj pa je pogosto napačno interpretiranje le teh, kar še hitreje vodi do raznih konfliktov pes-pes ali človek-pes! Za skrbnike psov je izjemno pomembno, da poznamo in prepoznamo te znake, saj lahko le tako psom pomagamo in omogočimo varno ter prijetno okolje, hkrati pa preprečimo marsikateri ugriz. Vedenje psov je nepredvidljivo samo v tolikšni meri kot ne znamo prepoznati njihovih miritvenih signalov, zato pustimo stari pregovor “Pes ima kosmata ušesa” v smetnjaku zgodovine in se naučimo razumeti svoje ljubljenčke.

V tem blogu si bomo ogledali prevladujoče znake stresa pri psih, od tistih bolj poznanih do tistih, ki so zelo pogosto spregledani. Pri tem je pomembno opozoriti, da pes lahko kaže le en enega od naštetih znakov, zato moramo poznati vse!

1. Stresanje telesa

Psi po stresni situaciji pogosto stresejo celo telo, podobno kot po kopanju ali valjanju v travi. Najbolj pogosto to opazimo pri veterinarju, kjer se mnogi psi "otresejo" stresa takoj, ko so konec s pregledom.

2. Cviljenje in lajež

Psi, ki so prestrašeni ali napeti, lahko cvilijo ali lajajo. Tega pogosto ne morejo kontrolirati in je lahko zelo tiho ali pa zelo intenzivno.

3. Zehanje, slinjenje in oblizovanje

Psi zehajo, ko so utrujeni, vendar tudi, ko so pod stresom. Stresno zehanje je dolgotrajnejše in intenzivnejše od običajnega. Pri napetih situacijah lahko pride tudi do povečanega slinjenja in oblizovanja.

4. Spremembe na očeh in uhljih

Psi, ki so pod stresom, kažejo razširjene zenice in pogosto mežikajo. Pogosto se vidi beločnica. Ušesa, ki so običajno sproščena ali pozorna, se v stresu tesno prilegajo ob glavo.

5. Spremembe v telesni drži

Psi običajno enakomerno razporejajo težo na vse štiri tace. Če pa začne zdrav pes svojo težo prenašati na zadnje noge ali se prične krčiti, je to lahko pokazatelj stresa. Pri strahu pogosto tudi stisnejo rep med noge ali z njim nizko migajo in postanejo togi.

6. Izpadanje dlake

Psi v stresnih situacijah pogosto pospešeno izgubljajo dlako, še posebno v novih okoljih, v pasjih parkih ali pri veterinarju.

7. Intenzivno dihanje

Psi intenzivno dihajo kadar jim je vroče, so vznemirjeni ali pod stresom. Seveda imajo nekateri psi pogosteje odprt gobček kot drugi, ampak odprt gobček, jezik do tal, priprte oči in ušesa tesno ob glavi ne pomenijo, da se pes smeji, temveč da potrebuje počitek - od vadbe, vročine in/ali stresnih dejavnikov.

8. Ponavljajoča hoja ali stiskanje v kotu

Nekateri psi se lahko v stresni situaciji nemirno sprehajajo, medtem ko se drugi lahko zavlečejo v kot.

9. Izogibanje ali vedenje premestitve

V neprijetnih situacijah lahko psi svojo pozornost preusmerijo stran – morda začnejo vohati po tleh, se lizati ali preprosto obrnejo glavo ali telo stran od stresnega dražljaja, ki je lahko človek, predmet, drug pes,... Če se tvoj pes izogiba drugim psom ali ljudem, mu tega ne vsiljuj, ampak spoštuj njegovo željo po umiku.

10. Skrivanje in beg

Nekateri psi se ob stresu dobesedno skrijejo (za lastnike) ali pa poskušajo sebe in lastnika zvleči stran. Manjši pes bo morda skakal na lastnika, da bi ga le ta dvignil.

Kako lahko pomagamo psu, ko opazimo znake stresa?

Če pri psu opaziš katerega od zgoraj naštetih znakov stresa, obstaja nekaj načinov, kako mu lahko pomagaš:

  • Odstranitev vira stresa: Poskusi ugotoviti, kaj psu povzroča nelagodje, in mu omogoči, da se oddalji od tega. Nikoli psa, ki ga je strah in kaže znake stresa, ne silimo v situacijo, ki je zanj težavna. To pomeni tudi, da ne pobožamo vsakega psa, ki gre mimo nas, samo zato, ker si tega želimo in ker nam je luškan! Tudi, če lastnik nima nič proti, čim pes pomakne ušesa nazaj in se začne oblizovati, je vedno prav, da se umaknemo in ne rinemo vanj!

  • Umirjanje z nežnim glasom in božanjem: Psi se pogosto pomirijo ob prisotnosti mirnega, zanesljivega človeka. Psa seveda ne kregamo.

  • Zadosten čas in prostor: V kolikor bo pes stresnemu dražljaju večkrat izpostavljen, mu omogočimo, da se (postopoma) nauči, da dražljaj ni nevaren.

Ker si bo vse zgoraj napisano lažje zapomniti ob vizualni predstavi, je tukaj nekaj koristnih youtube videov:

Sama sem pri fotografiranju ves čas pozorna na zgoraj naštete znake in vedno poskrbim, da se pravočasno ustavimo, naredimo pavzo in nadaljujemo, ko je pes spet pripravljen. Želim si namreč, da je vsako fotografiranje prijetna izkušnja, ki vsem udeležencem ostane v lepem spominu.

Next
Next

Svetovni dan psov v Pasji.net in Naj Model 2024